Na vlnách Fantas-oceánu / výstava

Galerie Černá díra

V rámci výstavy bude odehráno představení Osudná bedna, 13. 10. 2016 — 20.00, 21.00.

Ve výstavním prostoru tzv. Černé díry se letos objevují loutky, kulisy a další předměty spjaté s geniem loci divadla Říše loutek. Říše loutek není pozoruhodná jen jako jedna z nejstarších loutkových scén u nás (vznikla v roce 1920), která navíc skoro celou existenci sídlí v budově Městské knihovny v Praze (od roku 1928), ale také jako moderně pojatá scéna vybudovaná svým principálem Vojtou Suchardou.

Kromě nárazových návštěv filmových profesionálů, kteří v Říši loutek natáčeli např. sekvence pro film Její princ, záznamy pro Aktualitu, či v 60. letech krátký film Petra Schulhoffa, aj., je spjatá ještě s fenoménem úzkého filmu. Právě tady totiž filmařská dvojice Šmejkal–Zahradníček získala prostor pro improvizaci a nezbytné technické vybavení, ale také potřebné asistenty, technické spolupracovníky a představitele rolí pro své krátké filmy. Architektonické řešení expozice od Oldřicha Moryse je nejen sondou do historie divadla, ale i do hlubin fantazie. U příležitosti výstavy bude uveden desetiminutový morytát Osudná bedna, inscenovaný jako stínohra, jenž náleží do současného repertoáru Říše loutek.

Vernisáž v rámci slavnostního zahájení festivalu B16: 12. 10. 2016 — 19.30

Výstava je otevřena 12. – 15. 10. 15:00-20:00

Dramaturgie výstavy: Miloš Henkrich, Jan Novák, kurátorka výstavy: Zuzana Janečková, architekt výstavy: Oldřich Morys, grafický design: Palo Snoha

 

Osudná bedna

Co se stane, když se láska nestřetne s pochopením rodiny? Klasický krvavý masakr! Kam však uklidit mrtvoly? Divadelní text vychází z anonymní hry z konce 19. století.

Představení / Performance, 13. 10. 2016 — 20.00, 21.00; Délka / length: 10 min Režie / directed by: Hana Zezulová; Výprava / design: Alena Galambicová Hrají / cast: Anita Ešpandrová, Kristian Kašpar, Barbora Zezulová

 

 

Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Web vytvořil Pohodesign.cz