Archív/ 2024/ Porota
Mezinárodní porota
uděluje Cenu poroty 65. BRNO16 (finanční odměna vítězi 750 EUR)
David Bonneville
Předseda poroty
David je držitelem diplomu v oboru režie z Německé filmové a televizní akademie v Berlíně a magisterského titulu ze scenáristiky z Westminsterské univerzity. Svou kariéru zahájil jako asistent držitele Zlaté palmy Manoela de Oliveiry a držitele Turnerovy ceny Douglase Gordona. David žije střídavě v Portu, Lisabonu a Londýně, kde pracoval pro BBC.
Bonneville napsal a režíroval filmy Cikán (promítán na FF Locarno, Hamptons a SXSW), Duha (MFF Fantasporto), Heiko (FF IndieLisboa, MelbourneQueer, Toronto IOut) a Svatojánská noc (momentálně v postprodukci).
Jeho celovečerní debut Poslední koupel měl premiéru na filmových festivalech v Tokiu, São Paulu a Göteborgu. Film si na udílení cen Sophia odnesl ocenění za nejlepší film, scénář i režii. Mezi více než čtyřiceti cenami, které si Poslední koupel vysloužil, nechybí ani Zlatý glóbus pro nejlepší herečku Anabelu Moreiru a cena Screen Actors Guild Newcomer Award pro Martima Canavarra.
Bonneville píše svůj další vlastní celovečerní film a připravuje sci-fi seriál. Také mentoruje a školí na o režírování, psaní scénářů a hereckém vystupování pro filmová plátna.
Jelena Maksimović
členka poroty
Jelena Maksimović vystudovala filmový střih na Fakultě dramatických umění v Bělehradě. Od roku 2015 vyučuje na Fakultě mediálních studií a komunikace v Bělehradě na Katedře digitálních umění.
Jako střihačka se podílela na filmech Náklad (2018), Máš noc (2018), Keltové (2021) a Krajiny odporu (2021). Tyto filmy byly promítány na filmových festovalech v Cannes, Benátkách, Berlíně, Locarnu, Rotterdamu, Torontu a na mnoha dalších.
Je držitelkou mnoha ocenění za nejlepší střih. Režírovala dva krátké filmy a dva celovečerní: Taurunum Boy (2018) a Homelands (Domovine, 2020), které měly premiéru na festivalech Cinéma du Réel a MFF Marseille.
Kromě filmu se Jelena věnuje také četným spolupracím v oblasti videoartu, prostorových instalací a divadelních představení.
Afsun Moshiry
členka poroty
Afsun Moshiry je íránsko-německá filmová kurátorka a producentka. V roce 2017 se vrátila do rodného Íránu s cílem posílit kinematografický kulturní most mezi Německem a Íránem. Iniciovala filmové programy ve spolupráci s festivaly krátkých filmů Oberhausen, Berlinale Shorts a Interfilm, a také s institutem filmu a videoumění Arsenal a filmovou událostí Forum Expanded. Od roku 2020 žije a pracuje v Berlíně. Své pole působnosti rozšířila z kinematografie také na scénická umění studiem na Salcburské univerzitě. Je kurátorkou íránských filmových programů pro festival Berliner Festspiele a Akademii umění. Od roku 2021 je členkou výběrového týmu FF Kasseler Dokfest.
Porota Československé 16
uděluje Cenu Poroty Československé 16 (finanční odměna vítězi 380 EUR)
Gyula Gazdag
člen poroty
Filmový, divadelní a televizní scenárista a režisér. Významný profesor na Katedře filmu, televize a digitálních médií na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Od roku 1997 působí jako umělecký ředitel SUNDANCE Filmmakers Lab.
Gazdag se přestěhoval do Spojených států, aby v roce 1993 převzal funkci oblastního vedoucího nově vytvořeného programu Filmové a televizní produkce na Kalifornské univerzitě. Od roku 2002 až do ukončení zdejšího vzdělávacího programu v roce 2015 působil jako kreativní poradce na Filmovém institutu Mauritse Binera v Amsterdamu. Od roku 2006 pracuje s mladými scenáristy ve Script Station v rámci Berlinale Talents a od roku 2015 s mladými herci, režiséry a scenáristy jako zakládající poradce Film Stage Studio v rámci Sarajevo Talents. Jako vedoucí studií se podílel na vzniku dramaturgického inkubátoru Projekt Fénix, kde školí scenáristy ve spolupráci se Státním fondem kinematografie a AMU/MIDPOINT. Od roku 2015 se pravidelně účastní jako poradce Story Camp pořádaného organizací novozélandských scenáristů Script to Screen.
Gazdag psal a režíroval hrané, dokumentární, televizní a divadelní filmy převážně ve svém rodném Maďarsku, kde byla většina jeho děl v různých obdobích komunismu zakázána a bylo jim odepřeno zahraniční uvedení. Některá z nich byla v roce 2012 znovu zakázána. V roce 2010 byl Gazdag časopisem Daily Variety označen za jednoho z deseti nejlepších filmových pedagogů ve Spojených státech amerických. Je členem Evropské filmové akademie.
Lenka Tyrpáková
členka poroty
Lenka Tyrpáková je dramaturgyně, festivalová kurátorka a umělecká ředitelka festivalu Finále Plzeň. V letech 2005–2023 byla součástí týmu MFF Karlovy Vary jako členka výběrové komise a dramaturgyně se zaměřením na filmy ze střední a východní Evropy a Balkánu.
Od roku 2008 pracuje jako dramaturgyně filmového festivalu Pragueshorts. V roce 2023 se stala uměleckou ředitelkou festivalu Finále Plzeň, největší soutěžní přehlídky národní kinematografie v České republice. Působí jako kurátorka Industry sekce SHORT RIGA Test Screenings na MFF v Rize, spolupracuje jako festivalová konzultantka s filmovým festivalem v Cottbusu a působí jako dramaturgyně festivalu Eastern Neighbours v Haagu. Spolupracuje také s několika dalšími filmovými festivaly a je členkou EFA.
Kristína Žilinčárová
členka poroty
Kristína Žilinčárová pracuje jako scenáristka, režisérka a redaktorka. Vystudovala estetiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V minulosti se na mnohých krátkých filmech podílela jako scenáristka (Ospalky, Svlékat mlhy) i jako režisérka (Večeře pro dva – snídaně pro jednoho, Symbol), přičemž její filmy byly uvedené na různých evropských festivalech (FEST – New Directors, MFF Varšava, MFF Karlove Vary, MFF Tampere, BRNO16).
Její texty o filmu a kultuře byly publikované v mnoha kulturních publikacích (Artalk, Kapitál, film.sk, Kinečko, Circ). Spolu s redakčními kolegyněmi vede slovenský filmový magazín Pontón (www.ponton-mag.sk). V současnosti spolutvoří scénář hraného celovečerního filmu Rozdíly snění a připravuje svůj režijní celovečerní debut Prometea.
Studentská porota FAV
uděluje Cenu Studentské poroty FAV ( finanční odměna vítězi 380 EUR)