Z Habeše do kosmu
V programu
Z Habeše do kosmu
Český amatérský animovaný film se zcela solitérsky objevoval i zanikal. Animované amatérské filmy se natáčely v Praze, v Brně, ale také v Kladně, ve Vysokově u Náchoda a jinde. Za první doložené použití animace v tuzemské amatérské kinematografii je považována kombinace hereckého výkonu malého děvčátka s animovanými sekvencemi „obživlé" panenky z půdy ve snímku Hadrová Ančka (1935). Tento film, inspirovaný stejnojmennou knihou, natočila pražská skupina BTL (Burda-Lengsfeld-Tichý) z Pathé klubu. O necelý půlrok později, začátkem roku 1936, měl v Brně premiéru první zcela animovaný film, kreslený Pejsek Čokl, který vytvořil ing. Jaroslav Mackerle (1913-1964). Pejska Čokla natáčel na 9,5 mm Admiru-ledvinku u Suchánka v dílně na Veveří 123. Po Pejskovi Čoklovi, který byl uveden např. v Berlíně, ještě vytvořil animovaný film Žížala Žíža (1936) a film Kiki (1937). Mackerle se animovanému filmu nevěnoval z kinematografické vášně, ale čistě pro radost z rozpohybované kresby a tak, když se v roce 1938 musel vrátit do rodného Jevíčka, natáčení animovaných filmů zanechal. Místo filmu se věnoval amatérské archeologii, regionální historii a národopisu Hané.
Na předválečnou animovanou tvorbu navázala až na začátku šedesátých let skupina TiGR&Ko (zkratka skrývá manžele Dušana a Dagmar Tiché, Josefa Groze a Miroslava Koplíka), která točila loutkové filmy. Po začátečnické Chybě lávky ještě týž rok následoval nejslavnější film skupiny X+Y (1963). Po anekdotě Omyl (1964) následoval poslední loutkový film Nezralí pro ovoce (1965). Kromě nich dělal animované filmy také Jiří Pestl (např. Homo Sapiens, 1963), který v šedesátých letech spolupracoval s Brněnskou šestnáctkou. V 70. letech pro pořady ČT Brno natáčel grafy a jednoduché animace. Animované filmy vznikaly také v nejaktivnějším brněnském klubu - ve Filmovém kroužku ZK I. brněnské ZKG. V tzv. „První brněnské“ animované filmy natáčel zejména Michael Smatana. Jedná se např. o filmy Hands Up (1973), Galera (1973) a Koloběh (1982). Smatana ještě společně s Janem Sichlerem (Sichler a Smatana tvořili tandem, označovaný jako skupina Pression) natočil Kosmické příběhy (1987), které jsou kombinovanou trikovou hříčkou.
Kromě Michaela Smatany v První brněnské natočil dva animované filmy Michal Vystavěl (filmy Kvér a flaška džinu a Studie jednoho snu, oba z roku 1984). V osmdesátých letech v Brně natáčel tendenční ploškové filmy Emil Kubiš. Jedním z nejpozoruhodnějších brněnských animovaných filmů osmdesátých let byla Balada o jablku a tůni (1986), vzniklá ve spolupráci výtvarnice Evy Macholánové a režiséra Petra Hviždě. Přelom 1935-36 lze považovat za počátek animovaného filmu. Naproti tomu, v letech 1985- 1986, došlo k otřesu základny animovaného filmu - zanikla celostátní soutěž Animatrik, zaměřená na animovaný film, která v Kladně probíhala od 60. let jako bienále. Organizátoři Brněnské šestnáctky sice chvíli uvažovali, že by po Animatriku převzali štafetu a přijímali do soutěže i animované filmy, ale nakonec od nápadu upustili. Animovaný amatérský film však rozhodně nezanikl a stále je velmi svébytným jevem. V brněnském prostředí se mu řadu let věnuje např. skupina Foxymon.
Přehlídka animovaných filmů představuje to nejzajímavější z animované amatérské tvorby z rozmezí 1936-1987. Mezi brněnskými filmaři je pro srovnání uveden i pozoruhodný animovaný film Než se panna oblékla od kladenského filmaře Pavla Lukavského.
Pejsek Čokl – Jaroslav Mackerle, 1936, 4 min
Žížala Žíža – Jaroslav Mackerle, 1936, 3 min
Kiki hrdina – Jaroslav Mackerle, 1937, 3 min
X+Y – TiGR & Ko, 1963, 5 min
Omyl – TiGR & Ko, 1964, 3 min
Než se panna oblékla – Pavel Lukavský, 1972, 7 min
Balada o jablku a tůni – Eva Macholánová, Petr Hvižď, 1986, 17 min
Kosmické příběhy – Jan Sichler, Michael Smatana, 1987, 15 min