O festivalu

59. ročník festivalu proběhne 10. – 13. října 2018

„Šestnáctka“ je ve filmařské profesní hantýrce výraz pro filmový formát o šířce 16 mm. Jedná se o všestranně využívaný kinematografický formát. Natáčely se na něj profesionální filmy, byl využíván v televizi a zároveň býval vrcholným formátem v amatérské kinematografii. Filmoví amatéři, kteří točili na šestnáctku, to s filmařinou mysleli vážně a nejednou opravdu přešli od ambiciozních experimentů do profesionálního filmu.

Brněnská 16, jeden z nejstarších tuzemských mezinárodních festivalů (toto je již 59. ročník bez jediného přerušení!), svůj název odvozuje právě od 16mm filmového formátu. A skutečně se jedná se o mezinárodní festival – nejenže uvádí zahraniční filmy, ale zároveň jsou všechny filmy s českými a anglickými titulky.

Ještě v 60. letech byla soutěž otevřena pouze krátkým hraným amatérským filmům natáčeným na šestnáctce. V 70. a 80. letech se festival otevřel i dalším formátům – jak úzkým amatérským (Super 8 mm),  tak profesionálním (35 mm) a postupně, v průběhu 90. let, i digitálním technologiím. Stejně tak Brněnská 16 postupně rozšířila záběr od amatérské kinematografie přes studentskou až k nezávislé profesionální tvorbě, s tím, že zůstalo zaměření na krátké filmy (hrané a v menší míře i animované snímky) z celého světa.

Porota 2017

Předseda poroty

Duncan Hendy

Rodilý Angličan Duncan Hendy vystudoval skladbu a hru na cello. V současné době žije, skládá, režíruje a tvoří v Brně. Mimo jiné skládal hudbu i k multimediálnímu projektu Mendel: the Legacy, které bylo uvedeno živě Filharmonií Brno při příležitosti Mendelových narozenin v roce 2015 a bylo přenášeno do 18 zemí po celém světě. Jeho nějvětším současným projektem je fulldome film pro digitální planetárium Doctor Who, který napsal, režíroval, opatřil hudbou a který příští rok vyšle na celosvětové turné. Je také jedním ze zakladatelů filmového festivalu Visions of Light. Když neskládá, rád vytváří různorodé audio/video instalace.

Lydia Papadimitriou

Filmová kritička a akademička Lydia Papadimitriou v současnosti působí na liverpoolské John Moores University jako profesorka na katedře filmových studií. Je autorkou knihy The Greek Film Musical: A Critical and Cultural History, v níž se zabývá analýzou a historií nejoblíbenějšího řeckého filmového žánru. Založila a vede Journal of Greek Media and Culture, mimo to přispívá i do mnoha dalších mezinárodních kinematografických periodik svými esejemi a recenzemi filmů a filmových festivalů. Od roku 2016 je členkou výboru poradců v Greek Film Centre, kde má na starosti výběr scénářů.

Petra Hanáková

Petra Hanáková vystudovala dějiny umění a filmovou vědu v Bratislavě, nyní pracuje jako kurátorka sbírky jiných médií ve Slovenské národní galerii. Věnuje se teorii muzea, slovenské filmové a vizuální kultuře od dvacátého století do současnosti a organizaci výstav, např. Delete. Umenie a vymazávanie; Tekutá múza. Alkohol a vizuálna kultúra; Sen x skutočnosť. Umenie a propaganda 1939–1945. Je spoluautorkou knižního profilu o Pedru Almodóvarovi, monografie Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra a knihy o dějinách uměleckého provozu 90. let Ženy-inštitúcie? Své práce publikuje v mnoha slovenských uměleckých médiích.

Maciej Gil

Polský filmový historik a manažer filmové kultury, organizátor, dramaturg a konzultant mnoha filmových akcí v Polsku i v zahraničí Maciej Gil se také věnuje filmové výchově. Pracuje v Nadaci pro podporu filmové kultury Cyrk Edison v Krakově. Byl uměleckým ředitelem filmového festivalu Kino na Granicy / Kino na hranici v Cieszyně/Českém Těšíně a MFF Evropský expres v Kyjevě. Ostřílený účastník festivalových porot vedl také Polskou federaci filmových klubů.

Kaoru Furuko

Japonská ilustrátorka a animátorka Kaoru Furuko žije nyní střídavě ve Stockholmu a Praze. Ve své práci používá nejrůznější techniky a formáty, jako jsou krátký film, instalace, performance a stage art. Jedním z jejích hlavních děl je série prací využívající stop-motion, v nichž vizualizuje ústní tradice, mytologii, lidové pohádky a sociální a kulturní jevy za pomoci objektů z přírody a životního prostředí. Procestovala a zastavila se v mnoha zemích, kde sbírala inspiraci pro své animátorské projekty. Její práce se pravidelně objevují na filmových festivalech.

Studentská porota 2017

 

Pětičlenná studetská porota je složena z posluchačů českých i zahraničních univerzit a vysokých škol.

Jakub Hložek (Masarykova univerzita: Ústav filmu a audiovizuální kultury), Jakub Podmanický (FAMU: Katedra střihové skladby), Ursula Mináriková (Univerzita Komenského v Bratislave: Estetika; Masarykova univerzita: Ústav filmu a audiovizuální kultury, Ústav hudební vědy), Yea-eun Jang (Vysoká škola uměleckoprůmyslová: Filmová a televizní grafika), Saki Matsumoto ( Vysoká škola uměleckoprůmyslová: Ateliér ilustrace a grafiky).

Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Web vytvořil Pohodesign.cz